Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X
bł. Szymona z Lipnicy, wyznawcy [3 kl.]
Zawsze Wierni nr 1/2000 (32)

ks. Karol Stehlin FSSPX

Drodzy Wierni!

W pierwszych dniach Roku Świętego oddajemy do Waszych rąk kolejny numer naszego dwumiesięcznika Zawsze wierni. Jak już zapewne zauważyliście, postanowiliśmy zmienić nieco format i szatę graficzną pisma, po raz pierwszy wprowadziliśmy też kolorowe fotografie i ilustracje. Dzięki temu zamieszczone w Zawsze wierni teksty staną się bardziej przejrzyste, a przez to przyjemniejsze i łatwiejsze do czytania. Mamy nadzieję, że zmianę tę przyjmiecie z radością – chętnie jednak przyjmiemy też wszelkie Wasze uwagi i spostrzeżenia na temat wprowadzonych zmian.

W tegorocznym pierwszym numerze Zawsze wierni powracamy do tematu konsekracji biskupich z 1988 r. Cieszymy się, że zapowiadane przez nas przed kilkoma miesiącami analizy teologiczno-kanoniczne mogą się w końcu ukazać na naszych łamach. Rozpoczynamy więc od studium teologicznego święceń biskupich, dokonanych przed dwunastoma laty przez abp. Marcela Lefebvre. Poza tym zamieszczamy także artykuł prezydenta „Una Voce International” Michaela Daviesa, który po raz kolejny stanął w obronie Bractwa Św. Piusa X. Korzystając z okazji zachęcamy Was też do lektury książki Daviesa, którą w najbliższym czasie wydamy, poświęconej św. Atanazemu Wielkiemu i kryzysowi ariańskiemu IV wieku. Istnieje wiele podobieństw pomiędzy kryzysami, jakie ogarnęły Kościół w IV i XX wieku. Mało tego; daje się zauważyć niezwykłe podobieństwo pomiędzy św. Atanazym i abp. Lefebvre – na co w swojej książce zwraca uwagę Michael Davies. Te wielkie postaci Kościoła podjęły ciężki trud publicznej obrony Wiary, za co spotkały je kary kościelne, słowa potępienia z ust najwyższych hierarchów oraz liczne pomówienia i obelgi.

W Roku Świętym Pan Bóg przygotował dla nas wszystkich obfite łaski. Niech rok 2000 stanie się dla Was czasem nawrócenia i pokuty. Dzięki Waszym modlitwom i ofiarom Matka nasza – Kościół święty wyjdzie z tego strasznego zakrętu dziejów i na nowo zacznie świecić blaskiem Wiary katolickiej. Niech więc Rok Święty będzie początkiem prawdziwej wiosny Kościoła, a Niepokalana niech nas wspiera w walce o to, abyśmy zdołali „wszystko odnowić w Chrystusie”. Ω